ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
Keywords
Navigation
 Kreu
 Forumi
 Antarėt
 Profili
 Ndihmė
 Kėrko
Sondazh

Share | 
 

 Opera ankohet ndaj Microsoftit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 130
Age : 32
Location : Gjilan
Registration date : 11/10/2007

MesazhTitulli: Opera ankohet ndaj Microsoftit   16.12.07 0:38


Opera ka dorėzuar njė ankesė nė Komisionin Evropian ndaj Microsoftit pėr faktin qė shfletuesi i internetit Internet Explorer ėshtė i integruar nė Windows, gjė qė zvogėlon mundėsitė e barabarta tė konkurrencės. Kjo ėshtė ankesa e parė e kėtij lloji qėkur Komisioni i njėjtė gjigantit softuerik i ka vėnė gjobė pėr shkelje tė ligjit mbi konkurrencėn e tregut. Opera ėshtė kompani norvegjeze qė produkt kryesor ka shfletuesin e internetit me po tė njėjtin emėr, i cili, sipas vlerėsimeve tė ekspertėve, pėrkundėr dominimit tė Firefox dhe Internet Explorer, ėshtė njė produkt shumė cilėsor. Nė ankesėn e dorėzuar nė KE thuhet qė Microsofti nė mėnyrė tė paligjshme lidh shfletuesin e saj tė internetit me sistemin operativ Windows dhe kėshtu u vėshtirėson konkurrencėn nė treg prodhuesve tjerė tė shfletuesve. Opera ankohet edhe ndaj mosrespektimit tė standardit tė uebit nga ana e Microsoftit pėr shkak tė cilit ėshtė rrezikuar funksionimi i rregullt i shfletuesve tė ndryshėm nė faqet e uebit. Kjo ankesė na pėrkujton nė njė tė ngjashme tė vitit 1998 nė SHBA kur ministria e drejtėsisė kishte bėrė dėgjim publik pėr konkurrencėn e paligjshme tė Microsoftit ndaj shfletuesit Netscape. Opera si anėtare e ECIS (European Committee for Interoperable Systems) flet edhe nė emėr tė kėsaj shoqate dhe sė bashku kėrkojnė nga Komisioni Evropian tė shtyjnė Microsoftin tė ndajė shfletuesin e vet nga Windowsi si dhe tė respektojė standardin e uebit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://tefik.5forum.info
 
Opera ankohet ndaj Microsoftit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisė ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve
» AKTET GJENOCIDALE Prof.Dr.Sabile Ēekmezi-Basha:TĖ UDB-SĖ NDAJ TĖ BURGOSURVE POLITIKĖ Shqiptarė
» Vasil Premēi: Magjia e pjergullės sė rrushit...
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: TE NDRYSHME :: Informacione-
Kėrce tek: