ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
Keywords
Navigation
 Kreu
 Forumi
 Antarėt
 Profili
 Ndihmė
 Kėrko
Sondazh

Share | 
 

 Lėshimi nė Gmail u hap dyert spamerėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 130
Age : 32
Location : Gjilan
Registration date : 11/10/2007

MesazhTitulli: Lėshimi nė Gmail u hap dyert spamerėve   02.06.08 5:58


Gmail ka njė lėshim serioz tė sigurisė i cili u mundėson spamerėve tė kalojnė kufizimet e sigurisė dhe tė dėrgojnė mijėra porosi e-maili nė adresa tė ndryshme.
Lėshimin e ka zbuluar INSERT (Information Security Research Team), njė grup ekspertėsh nga universiteti pėr marrėdhėnie me publikun nė Mayaguez dhe universiteti shtetėror Cear nė Brazil.

Sipas raportit tė tyre, lėshimi gjendet nė mėnyrėn sesi Gmail pėrcjellė (anglisht - forward) porositė, dhe u mundėson spamerėve tė kalojnė kufizimin prej 500 adresave sa janė tė mundshme qė pėrnjėherė tė dėrgohen nga Gmail. Google ende nuk ka komentuar tė gjeturat e tyre.

Lėshimet e kėtilla janė njė problem i madh kur merret parasysh se Gmail ėshtė njė nga shėrbimet mė tė popullarizuara pėr dėrgimin dhe pranimin e postės elektronikė nė botė dhe si tė tillė ėshtė vėshtirė ėshtė ta futėsh nė listėn e zezė (anglisht - blacklist) dhe nė kėtė mėnyrė tė ndalojnė spamerėt tė dėrgojnė porosi tė padėshirueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://tefik.5forum.info
 
Lėshimi nė Gmail u hap dyert spamerėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: TE NDRYSHME :: Informacione-
Kėrce tek: