ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
Keywords
Navigation
 Kreu
 Forumi
 Antarėt
 Profili
 Ndihmė
 Kėrko
Sondazh

Share | 
 

 Filluan zgjedhjet e parakohshme parlamentare ne Maqedoni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 130
Age : 32
Location : Gjilan
Registration date : 11/10/2007

MesazhTitulli: Filluan zgjedhjet e parakohshme parlamentare ne Maqedoni   02.06.08 6:28Votimi mė 1 qershor filloi nė orėn shtatė dhe vazhdon deri nė orėn 19. Tė drejtė vote kanė 1.779.116 votues, tė cilėt nė 2.976 vendvotime do tė mund tė deklarohen pėr 18 lista me 1.540 kandidatė pėr 120 vende pėr deputetė nė Kuvendin e Maqedonisė.
Zgjedhjet do tė zbatohen sipas modelit proporcional nė gjashtė njėsi zgjedhore. Nė secilėn prej tyre duhet tė zgjedhen nga 20 deputetė.
Pėr pėrcjellje tė zgjedhjeve janė akredituar rreth pesėdhjetė gazetarė, mė tepėr nga Greqia 18, nga Bullgaria 7, nga SHBA-ja 6, si dhe nga Belgjika, Franca dhe Sllovenia, Kroacia, Kina dhe Hungaria.
Zgjedhjet do t'i vėzhgojnė 464 vėzhgues tė huaj dhe 5.811 tė vendit. Nga tė huajt mė sė shumti janė tė OSBE/ODIHR 317, tė Ambasadės sė SHBA-sė 35, tė delegacionit tė Komisionit Evropian 24 dhe tė Kėshillit tė Evropės 15, kurse monitorues tė tyre do tė kenė edhe ambasadat e Francės, Sllovenisė, Britanisė sė Madhe, Ēekisė, Austrisė dhe Sllovakisė nė Shkup, si dhe Komisioni zgjedhor qendror nga Kosova. Nė mesin e monitoruesve tė vendit mė tepėr janė nga Asociacioni qytetar MOST 4.044, kusre tė tjerėt janė nga komiteti i Helsinkut pėr tė drejtat e njeriut dhe nga njėmbėdhjetė organizata joqeveritare. (alsat)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://tefik.5forum.info
 
Filluan zgjedhjet e parakohshme parlamentare ne Maqedoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rritet popullsia shqiptare nė Maqedoni
» Lufta pėr ēlirimin dhe ndarjen nga Maqedonia: Ja skenari shqiptar
» Frashėr Demaj: Zgjedhjet lokale, sfida e radhės pėr institucionet e Kosovės
» Ēdo gjė qė ka tė bėj me zgjedhjet lokale nė Kosovė
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TĖ FĖMIJĖVE SHQIPTARĖ NĖ MAQEDONI! (NĖ DITĖN NDĖRKOMBĖTARE TĖ FĖMIJĖVE )

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: TE NDRYSHME :: Informacione-
Kėrce tek: