ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
Keywords
Navigation
 Kreu
 Forumi
 Antarėt
 Profili
 Ndihmė
 Kėrko
Sondazh

Share | 
 

 Humbja e virgjėrisė nė moshė tė madhe, rezulton me probleme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 130
Age : 32
Location : Gjilan
Registration date : 11/10/2007

MesazhTitulli: Humbja e virgjėrisė nė moshė tė madhe, rezulton me probleme   07.06.08 4:03Studimet mė tė fundit tregojnė se marrėdhėniet seksuale me vonesė ēojnė nė probleme shėndetėsore. Tani ekspertėt kėshillojnė se nuk ėshtė e nevojshme tė presėsh shumė gjatė pėr tė patur marrėdhėnien e parė seksuale. Studimi hedh poshtė tė gjitha studimet e mėparshme tė cilat tregonin se marrėdhėniet seksuale tė hershme ishin me probleme.Humbja me vonesė e virgjėrisė lidhet me mosfunksionimin seksual gjatė jetės.
Ata qė e humbin virgjėrinė midis moshės 21 deri nė 23 vjeē tentojnė tė kenė mė shumė probleme seksuale mė vonė kur martohen. Studimi ėshtė bėrė nga Universiteti i Kolumbisė dhe qendra HIV.
Meshkujt qė humbin virgjėrinė nė moshėn 20 vjeēare, kanė probleme nė eksperiencėn e tyre seksuale nė martesė, e cila pėrfshin vėshtirėsi nė ereksion si dhe nė arritjen e orgazmės.

Studimet e bėra mė parė kanė dalė nė konkluzionin se adoleshentėt tė cilėt bėnin seks qė nė moshė tė vogėl kishin probleme me sėmundjet seksualisht tė trasmetueshme. Kjo pasi shumicėn e herėve seksi vinte pas influencės sė alkoolit apo dhe drogės. Ata ishin mė tė rrezikuar nga SIDA apo STI.

“Por sot, ne shohim shumė individė tė cilėt martohen me vonesė dhe s’kanė pasur marrėdhėnie seksuale tė mėparshme, se kanė vėshtirėsi nė arritjen e kėnaqėsisė seksuale” – thotė Eli Coleman, ekspert nė shėndetin seksual nė Universitetin e Minnesotas.

‘Vajzat e mira’ tė cilat duhet tė forcojnė veten pėr tė mos patur marrėdhėnie seksuale deri nė martese pėrfundojnė shpesh nė ērregullime seksuale nė jetėn e mėvonshme bashkėshortore.

“Njė nga ērregullimet ėshtė se kėto vajza nuk dinė ēfarė duan, nuk dinė dėshirat e tyre dhe pėr mė keq ato kėrkojnė dhunė pėr tė arritur nė orgazėm” – thotė Coleman.

“Kur virgjėria humbet me vonesė hyjnė nė lojė faktorėt psikologjikė tė cilėt e ndrydhin njeriun dhe e ēojnė nė marrėdhėnie seksuale tė vakta, me efekte negative qė zgjasin gjithė jetėn” – tha Patti Britton, president nė American Association of Sexuality Educators.

“Marrėdhėnia seksuale ėshtė komplekse dhe momenti i martesės nuk ėshtė e thėnė tė sjelli magji”.
“Nė vend qė ti kėshillojmė tė rinjtė qė tė mos bėjnė marrėdhėnie seksuale deri nė martesė, e mira do ishte ti kėshillonim tė bėjnė seks tė sigurtė, tė kėrkojnė intimitet dhe njė marrėdhėnie tė shėndetshme”- tha Coleman.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://tefik.5forum.info
 
Humbja e virgjėrisė nė moshė tė madhe, rezulton me probleme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» SHEJH SHEFQET SHEHU (1900-1952)
» Kurtesh Veliu: Kremte e madhe nė bletishtė
» Partizan Cene: Valicia e madhe ..!! Tregim horror ..Marre shkak nga nje ngjarje reale ..!!
» Konkurs letrar - Pėr nderė tė 100 vjetorit tė ngjarjes mė tė lavdishme tė historisė sė Malėsisė sė Madhe
» Kristaq Shabani:VEPRIMTARI E MADHE NE GJIROKASTER PER RILINDASIT E MEDHENJ BAJO E ĒERĒIZ TOPULLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: TE NDRYSHME :: Informacione-
Kėrce tek: